O cyklu Wielkie pytania w nauce

O cyklu "Wielkie pytania w nauce"

Cykl wykładów „Wielkie pytania w nauce” powstał z inicjatywy prof. Tadeusza Pomianka, Prezydenta Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i realizowany jest we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Spotkania organizowane są w formie otwartych, niekomercyjnych wykładów z udziałem niekwestionowanych autorytetów świata nauki, których dorobek uznany został nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Jednym z kluczowych celów organizacji wykładów jest upowszechnianie i popularyzowanie nauki oraz stworzenie możliwości wymiany doświadczeń badawczych, przeciwdziałanie pogłębiającemu się kryzysowi zaufania do nauki oraz zachęcenie słuchaczy do krytycznego myślenia. Wykłady mają być również pomocne w zakresie zrozumienia zasad ogólnej metodologii nauk.

Oprócz walorów stricte naukowych i badawczych, wykłady mają również walor popularnonaukowy. Celem organizacji wykładów jest bowiem chęć pokazania, że efekty pracy naukowców są nie tylko tematem do dyskusji dla wąskiego grona specjalistów, ale mogą znaleźć praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Zaproszenie do udziału w cyklu ma również stanowić pewnego rodzaju opozycję dla niewymagającej intelektualnego wysiłku rozrywki wszechobecnej w mediach.Idąc niejako pod prąd, chcieliśmy wyjść do społeczeństwa z unikatową propozycją, która ze względu na swoją niepowtarzalność, cieszyła się do tej pory dużą popularnością i na stałe wpisała się w kalendarz życia naukowego i kulturalnego regionu.Warto podkreślić, że spotkania zrealizowane do tej pory w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce” wysłuchało już prawie milion słuchaczy.

Pierwsza edycja cyklu zrealizowana została w 2016 roku. Cykl spotkań zainaugurował wykład z udziałem ks. prof. Michała Hellera pt. „Czy wszechświatem rządzi przypadek?”. Kolejne wykłady zrealizowane zostały z udziałem śp. prof. Jerzego Vetulaniego oraz prof. Jerzego Bralczyka. W ramach drugiej edycji cyklu słuchacze mieli możliwość uczestniczenia w wyjątkowej uczcie intelektualnej. Po raz kolejny cykl otworzyło spotkanie z udziałem ks. prof. Michała Hellera, które połączone było z koncertem wybitnego skrzypka, prof. Krzysztofa Jakowicza pt. „Od Bacha do gwiazd". Dużym zainteresowaniem cieszył się również wykład, który wygłosił prof. Stefan Chwin oraz rozmowa pt. Sztuka życia, z udziałem Anny Dymnej i Wojciecha Bonowicza.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia archiwalnych relacji filmowych ze spotkań oraz do zapoznania się z artykułami, które opublikowane zostały na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

W ramach trzeciej edycji cyklu „Wielkie pytania w nauce” zrealizowane zostaną 3 wyjątkowe spotkania. Pierwsza odsłona cyklu odbędzie się 5 grudnia br. W dyskusji pt. „Sztuka rozmowy” weźmie udział prof. Jerzy Bralczyk, wybitny językoznawca, mistrz polskiej mowy, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki oraz Michał Ogórek, znany felietonista i dziennikarz. Kolejny wykład pt. „Czy szczęścia można się nauczyć?”, który odbędzie się 27 lutego 2019 r. zrealizowany zostanie z udziałem dr Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej, psychologa i psychoterapeutki oraz ks. prof. Alfreda Wierzbickiego, teologa i etyka. Cykl zwieńczy spotkanie z udziałem ks. prof. Michała Hellera oraz prof. Konstantego Andrzeja Kulki pt. „Cztery pory roku w muzyce i w kosmosie” które odbędzie się 3 kwietnia 2019 roku. Spotkanie połączone zostanie z wykonaniem utworu "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego. Mistrzom towarzyszyć będzie zespół ARSO Ensemble w składzie: Robert Naściszewski (I skrzypce), Orest Telwach (II skrzypce), Izabela Tobiasz (altówka), Anna Naściszewska (wiolonczela), Sławomir Ujek (kontrabas), z gościnnym udziałem Andrzeja Zawiszy (klawesyn).

Serdecznie zapraszamy. Udział w poszczególnych wykładach jest bezpłatny pod warunkiem rezerwacji biletu. Liczba miejsc ograniczona.